Výskyt
• Výskyt je celosvetový. V oblastiach Afriky a Ázie ochorie endemickými výskytom predovšetkým deti. Vo vyspelých krajinách je najvyšší výskyt u dospievajúcich a dospelých. Hepatitídou B sú ohrozené najmä osoby s rizikovým sexuálnym správaním. Vyššiemu riziku infekcie HBV sú vystavení tiež pracovníci v zdravotníctve. Najmä u homosexuálov je to vysoká promiskuita, časté pasívne alebo aktívne análny kontakty, pri ktorých často vznikajú miestne poranenia konečníka. Zápal rekta vedie k tomu, že cez porušenú sliznicu vírus ľahšie vniká. Tiež krvácanie z konečníka je časté u mnohých pasívnych homosexuálov. Orálne genitálne alebo orálne orálne kontakty homosexuálov majú na získanie HBV malý vplyv.
V Českej republike je v posledných 5 rokoch hlásených priemerne 800 prípadov ochorenia ročne (chorobnosť 8 / 100 000). Ešte v polovici 80. rokov bola chorobnosť trojnásobná. K zníženiu chorobnosti u nás nesporne prispelo očkovania osôb vystavených vyššiemu riziku infekcie, napr zdravotníkov, sa začali v polovici 80. rokov.
• Inkubačná doba 50-180 dní, priemerne 90 dní.
• Obdobie infekčnom: Choroba vírusom hepatitídy B možno zistiť vyšetrením krvi. Pozitívnosť testu preukáže nález tzv „Austrálskeho antigénu“ (skratka HbsAg) Pozitívny osoby sú potenciálne infekčné. Musia byť liečené a monitorované na infekčných oddeleniach. Zdravotnícky personál by mal byť vždy upozornený na pozitívnosť HbsAg.
• Liečba je symptomatická.
• Očkovanie: Vykonáva hygienickej stanice. Je dôležité najmä u osôb, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku infekcie.