Vitálny reakcie
vitálny reakcie
-zmena vznikajúce u jedinca zaživa.
Patológ hľadá vitálny reakcie aby
-potvrdil alebo
-vylúčil
že určité zranenia vzniklo zaživa alebo po smrti.
Nejaké zmeny vznikajú len zaživa:
-krvný výron
Krvný výron možno odlíšiť od posmrtného sfarbenie tkaniva krvným farbivom preukazom glykoforinu.
-látka ktorá sa uvoľňuje z membrány (steny) červené krvinky.Že šlo o masívne krvácanie zaživa (krvi) patológ pozná aj pri prehliadke mrtvoly.Kůže je bledá. Chýbajú alebo sú bledé posmrtná skvrny.Nebo niektoré vnútorné orgány sú pri pitve mŕtvoly bledé. (Napr. obličky-pretože pri väčších krvných stratách sa obmedzí krvné zásobenie brušných orgánov a svalov, uprednostňuje sa zásobenie srdca a mozgu, ktoré majú najväčší význam.Snížené zásobenie vnútorných orgánov má za následok ich poblednutí-obličky, a slezina sa svraští).
Nalezení embólia (vmetku)-upchaniu riečišťa buď krvnou zrazeninou alebo tukové kvapkou, častí pušného projektilu (cudzie teleso vo všeobecnosti) – je to dôkazom, že došlo k zraneniu a potom ešte obeh fungoval a krvné riečišťa sa ucpal.
Príklad-tukového embólia v mozgu a zlomená stehenná kosť.
Retrakce okrajov rán-svraštění okrajov rán po úraze.
Prítomnosť krvi v pľúcach v dôsledku vdechnutí.Přítomnost cudzieho telesa v dýchacích cestách.Přítomnost sadzí v dýchacích cestách. (Bol v mieste požiaru a bol ešte živý, takhle sa nadýchal).
Zistením karbonyl hemoglobínu v krvi.Známka toho že bol v mieste kde bolo málo kyslíka a dýchal-vdechoval kysličník uhoľnatý (prekrvenie orgány vnútorné udusenie).
Termické poškodenie dýchacích ciest.
Preukaz adhezívnych molekúl a enzymatických reakcií-dokazujú vznik poranenia zaživa.
Určenie veku poranenia-nájdenie alebo preukaz vitálny reakcie môže umožniť určenie veku poranenia-krvný výron-uvoľňujú sa červené krvinky z nich sa uvoľňuje glykoforin (počas minút). Asi za 3-4 dni v krvnom výrony sa nájdu vo fagocytujících bunkách (fagocytózy-absorbovaní jednej bunky druhú-ta pohlcujúce sa nazýva makrofágov-pozri policajti v bol raz jeden život ) sa nájde železitý pigment z krvného farbiva. V mozgu sa to isté nachádza asi až po 7 dňoch.
Adhezívne molekuly-selektin.
Enzymatické reakcie: V okrajoch rán ak vznikli zaživa možno sledovať aktivitu niektorých enzymů.Pokud človek žil ešte hodinu, je tam potrebné enzým adenozín trifosfát. (ATP)
-ak žil ešte hodinu po poranení tak už je tam preukazné.
V poranenia pod mikroskopom možno nájsť rôznu fáze procesu hojenia-např. za 1-2 hodiny sú prítomné v rane biele krvinky (niečo trvá než prejdú cievnej stenou k rane.)
Za 12 hodín sa objavia fagocytující bunky (Neupokojiteľný policajti z kresleného seriálu)
Z 3 dni začne novotvorby cievneho řečiště.Za asi 10 dní vznik kolagénnych vlákien tvoriacich tkanivo jazvy.