KRVNÉ OBEH plodu – fetálny OBEH
KRVNÉ OBEH plodu – fetálny OBEH
– Pľúca plodu nefungujú – placenta je dočasný orgán, ktorý zásobuje plod kyslíkom, živinami a slúži ako vylučovacie orgán – odvádza metabolity
– Zásadným rozdielom proti jedince po narodení je nefunkčnosť pľúc plodu a jeho napojenie na placentu, cez ktorú získava kyslík a živiny a odovzdáva produkty látkovej výmeny. S placentou je plod spojený pupečníkovými – UMBILIKÁLNÍMI cievami prechádzajúcimi pupečníkem. Pupočníkovej tepnou priteká do placenty krv, ktorá sa v nej okysličí a získa živiny. Dvoma pupečníkovými žilami sa vracia späť do plodu a vchádza (čiastočne cez pečeň) do jeho srdca (do pravej siene). Keďže nie je potrebné (ani možné) okysličovat krv v pľúcach, je väčšina krvi smerovaná do aorty a veľkého krvného obehu k výžive jednotlivých orgánov. K tomuto „odklon“ slúži otvor v prepážke medzi siene foramen OVAL – oválne okienko, a spojka medzi plicnicí a aorta – BOTALOVA DUČEJ.
Relatívny nedostatok kyslíka (krv iv ľavej srdcovej komore je zmiešaná – okysličovaniu krv z placenty sa miesi s neokysličenou přitékající zo zvyšku tela), je plod prispôsobený niekoľkých mechanizmy. Ide najmä o osobitný typ hemoglobínu – tzv fetálny hemoglobín, ktorý má väčšiu schopnosť viazať kyslík, a prepracovať prietoku krvi v srdci, vďaka ktorému najmä mozog získava krv bohatú na kyslík. Ihneď po narodení sa s rozpätím pľúc zmenia tlakové pomery v krvnom riečisku (klesá tlak v pľúcnym riečisku a naopak stúpa v ľavej sieni). Otvor v síňové prepážke aj Botalova dučej sa za normálnych okolností uzatvárajú.