Kože a eflorescence
Kože a eflorescence
Keďže väčšina pohlavne prenosných chorôb patrí do oblasti dermatológie, rozhodli sme sa pripraviť krátky článok o stavbe kože a vybraných defektov, tzv eflorescencí, ktoré ju môžu postihnúť.
Koža je najväčším orgánom tela. Váži vrátane podkožného tkaniva 15-20 kg a má plochu 1,5 – 2 m2. Nejsvrchnější časť sa nazýva epidermis – pokožka a najtenšie je na očnom viečku – 0,1 mm a najhrubší na plôškach nôh 0,4 mm. Na obrázku je pod číslom 1.
Pod pokožkou sa nachádza dermis – škár a podkožné väzivo. Vo škár sa nachádzajú vlasové folikuly a mazové a potné žlázky. Na obrázku pod číslom 2.
Najspodnejšej vrstvou č 3 je podkožný tuk – subcutis.
Súborný termín používaný pre rôzne kožné vyrážky je exantém.
Jednotlivé typy týchto anatomických kožných zmien nazývame eflorescence. Eflorescence neboli výkvětky delíme na primárnu a sekundárnu. Primárne sú tie, ktoré počas vývoja prechádza na sekundárne, napr puchýřek sa mení na erózii apod Existujú aj výnimky: z erózie vznikne po zahojení makula.
Primárne sú:
Makula – jednoducho škvrna. Je to ohraničená zmena farby kože do 0,5 cm. Najznámejšia je piha.
Papula – pupínek. Je ohraničený a kompaktné. Má rôznu farbu a vystupuje nad okolité kožu. Je podmienený zmenou v pokožke alebo škár. Najznámejšia je bradavica a mozol.
Vezikula – puchýřek. Je to dutina v koži veľkosti hrášku. Ak je väčší, je to bulla (boule). Obsahom dutiny je najskôr číra tekutina tvorená tkanivovým moke, neskôr sa zakalí zápalom.
Pustuly – neštovička. Je to dutinka vyplnená hnis. Vzniká zhnisáním opuchov.