Identifikácie časti mrtvoly
identifikácie časti mrtvoly
pri identifikácii sa začína fotografovaním-pred a po úprave mrtvoly.
Lepšie je digitálne foto-možno ho upravovat.Pak sa zabezpečí šatstve, vzorky vlasov, odtlačky prstov, a presne sa opíše pri vizuálnom vyšetrení materská znamienka, tetovanie, jazvy, jestli ide o jazvy chirurgické alebo po poranění.Chirurgické jazvy sa môžu porovnať s lekárskou dokumentací.Mají typický tvar, po žlčníka je to rovná jazva, rôzne pracoviská robia rôzne druhy rezov.
Superprojekce-podľa fotografie sa zväčšia alebo zmenšia fotografie obete a porovnáva sa rovnakým snímkem, nezvestné osoby.Když korešpondujú v antropometrických bodoch, tak identita je pravdepodobná.
Podľa DNA analýzy.Porovná sa dna slín, zaschnutej krvi, tkaniva (svalovej) mrtvoly, a nezvestné osoby, u nezvestné osoby môžu dna získať z hrebeňa-kúsky vlasov, s holiaceho strojčeka vlas, z kefky na zuby.Dna sa používa na určenie otcovstva . Ak porovnávajú dna príbuzných s neznámou obetí, skôr sa porovnáva matka ako otec (má sa za to že asi 5% otcov nie je pravých). K identifikácii slúži aj chorobné zmeny orgánov neznámej mrtvoly.Choroby zubů.Implantovaný kardiostimulátor. Anomálie kostí.
Keď nepoznáme pohlavie-skúma sa tvar kostí (odlišnosti na lebke), panva-ženská panva je rozložitější, širší.Vchod panvovej má žena oválny a muž srdcovitý.
Pri určovaní pohlavia možno aj mikroskopicky fluorescenčné technikou preukazovať y chromozóm. Pomocou DNA určiť či má xy chromozóm alebo xx chromozóm.
Možno určovať výšku postavy-z pažní alebo stehennej kosti dá prepočítať približnú výšku postavy. Určovanie veku jedinca. Podľa zmien na kostry a chrupu (podľa vývoja kosti – osyfikační centra-možno určiť vek, podľa stavu švov na lebke).
Od 15 rokov možno určovať vek podľa petrifikovaniu štítnej chrupavky.Chrupavka patrí k hrtanu.
Chrup-nielen identifikuje jedinca ale možno odhadnú aj vek. Pomôžu jednak anomálie