Biele krvinky
Biele krvinky
Leukocyty delíme na: 1. Fagocytov – a. Mikrofágy (granulocytmi)
b. makrofágy (monocyty a histocyty)
2. Imunocyty. Medzi imunocyty zaraďujeme: a) lymfocyty
b) plazmatické bunky
Hlavnou úlohou leuk je ochrana organizmu pred virovými látkami, tie môžu do tela vstupovať zvonku vo forme chroboplodných zárodkov, prachu, potravín, liekov, atd … .. alebo vznikajú priamo v organizme pri procesoch látkovej premeny alebo rozpadu tkanív
MYELOIDNÍ VÝVOJ REDA (GRANULOCYTOVÁ ROZPÄTIE)
Myeloblast – veľkosť ako pronormoblast (proerytroblast). Jadro je veľké, okrúhle a vypĺňa takmer celú bunku. Je vysoký jederno-cytoplazmatický (NS) pomer 6:1. Jadrový chromatin je veľmi jemný. Jadro obsahuje dobre ohraničená 2-4 světlá jadierka. Cytoplazma je svetlo modrá – ľahko bazofilné. V plazme môže byť jedno alebo viac červene sa farbiacich tyčkovitých útvarov = AVEROVY TYČE. Rozdiely od pronormoblastu: Nie sú cípovité formovaní cytoplazmy. Myeloblast má svetlejšie cytoplazmu. Svetlá jadierka!!. Nikdy nie je zrejmé perinukleární projasnění. Naopak pronormoblast v cytoplazme nikdy nemá averovy tyče.
Promyelocyt – Veľká guľatá bunka, väčšia ako myeloblast (v kostnej dreni je väčší už len megakaryocyt). NS pomer 4:1. Jadrový chromatin je o niečo hrubší a jadro stále obsahuje jadierka. Cytoplazma je ľahko bázomilné a obsahuje rôzny počet AZUROFILNÍCH granul (sú to primárne tmavočervená granula). Veľkosť bunky, NS pomer a azurofilní granula sú najdôležitejšie rozlišovacie znaky od myeloblastu.
Myelocyt-Je nezrelý a zrelý. Obaja majú veľkosť ako myeloblast.
Nezrelý myelocyt – jadro je veľké kulaté.Chromatin rovnakej štruktúry ako u promyelocytu, bez jadierok!. Cytoplazma stále ľahko bázomilné s početnými azurofilními granulácie. Okrem primárnych granul sa v cytoplazme objavujú aj granulácie sekundárnu = špecifická (neutrofilní, eosinofilní, bázomilné)
Zralý myelocyt-Jadro je hutnejší, chromatin má trámečkovité usporiadanie bez jadierok!!. Cytoplazma je už ružová, neobsahuje azurofilní granula, obsahuje len špecifická granula.
Metamyelocyt
Menšie ako myelocyt, jadro je menšie a má hustejšiu chromatin A jadro má zvyčajne obličkovitý tvar.NC pomer je 1,5:1. Prítomná špecifická granula.
Nesegmentovaný Granulocyty (tyčka)
Prvá bunka tejto série ktorá je vidieť v periférnej krvi fyziologicky.Velký ako metamyelocyt.Jádro má tvar tyčky, ľahko ohnuté alebo stočené.Jaderný chromatin je hutný, má drobivý štruktúru. Cytoplazmy je v pomere k jadru veľké množstvo, je ružová a obsahuje osobitné granula.
Segmentované granulocytov (segment)
Veľkosť ako tyčka.Jádro obsahuje hustý chromatin a je rozdelené na 3-5 segmentov, ktoré sú spojené můstky.Šířka spojovacie mostíkov nepresahuje 1 / 3 najväčšej šírky jádra.Cytoplazma je ružová a obsahuje osobitné granula.
Monocytová vývojová rad
Monoblast – Morfológia rovnaká ako myeloblast!! Nikdy nie sú AVEROVY TYČE!!
Promonocyt-Veľký ako monoblast. Jadro ledvinovité nie sú viditeľné jadierka. Cytoplazma modrá a obsahuje jämn ružové granulácie.
Monocyty-Najväčší biela krvinka v obvodovej krvi má guľatý alebo vajcovitý tvar zvyčajne s výběžky.Jádro veľké uložené excentricky (väčšinou) má obličkovitý alebo lalokovitý tvar. Má veľmi jemný chromatin, je usporiadaný do jemnej sieťoviny štruktúry. Excentrické uloženie jadra a veľmi jemný jadrový chromatin sú hlavné znaky pre monocyty. Cytoplazma šedomodrá, často vakuoly a prítomné sú azurofilní zrna. Objavuje sa v krvi a hematopoetickými orgánoch. Monocyty patrí k hlavnému obranému systému fagocytárnímu a často menia svoj tvar podľa pohlcované látky. V obvodovej krvi tvoria monocyty 3-10% v kostnej dreni tvorí 0,4 -2%.