Tráviace ústrojenstvo
Tráviace ústrojenstvo
Tráviace ústrojenstvo má v látkovej výmene v zásade dve úlohy: mechanicky a chemicky spracovať potravu a upravenej látky vstrebať. Vsakovania látky sú použité buď priamo na stavbe tkanív, alebo je využitá energia uvoľnená pri ich rozkladu. Zvyšné látky sú uloženydo zásoby.
Trávenie predpokladá mechanické pohľadávok prijatej potravy zubami a jazykom. Smrštěním svalov poschodia, hltana a jazyka je sústo oddelilo a posunutý do hltanu. Pažerákom je ďalej tranportováno do žalúdka. Mechanické spracovanie pokračuje premiešaním už tekutej potravy v žalúdku a v črevách. Pohyby žalúdka a čriev je trávenina nielen dokonale premiešať s tráviacimi šťavami, ale je tiež posunovať tráviacim systémom. Nestrávené, prípadne nestráviteľné zvyšky potravy sú koncentrované, sformované a odstránené stolicou.
Chemickú stránku trávenia charakterizuje produkcie štiav žľazami tráviaceho systému. Tráviace šťavy obsahujú okrem vody i látky bielkovinového charakteru – enzýmy, ktoré sú schopné štiepiť bielkoviny, cukry, tuky. Vylučovanie štiav navodzujú určité látky obsiahnuté priamo v potavě, ale rozhodujúcu úlohu má reflexné tvorba štiav, vyvolaná dráždením rôznych senzorov.
Neoddeliteľnou súčasťou tráviacich pochodov je vstrebávanie (resorpcia) rozštěpených látok. To prebieha v rôznych úsekoch tráviacej trubice rôznym mechanizmom a rôznou rýchlosťou.